Výhody LED žiaroviek

Výhody LED žiaroviek

Životnosť

Jednou z  obrovských výhod technológie LED je odolnosť samotnej diódy. Životnosť LED chipov sa pri nominálnych hodnotách výkonu dosahuje až 50000h3, čo znamená, že ak by ste svietili 10 hodín každý deň, tak by Vám takáto LED vydržala svietiť takmer 14 rokov. Túto hodnotu v oblasti komerčného osvetlenia nie je v súčasnosti možné dosiahnuť inou technológiou. Vláknové žiarovky zväčša končia svoju životnosť prerušením vlákna, no pri LED je to prevažne znižovaním jej jasu. To znamená, že nenastáva „okamžitá tma“.

So životnosťou to pri odolnosti LED nekončí. Dióda je veľmi odolná i na mechanické vplyvy. Nehrozí žiadne rozbitie. Ak je dobre zapúzdrená, dá sa s nadsadením povedať, že je nezničiteľná, čo nemôžeme povedať o krehkých sklenených bankách, vláknach a horákoch iných typov svetelných zdrojov. Na životnosť má však pri LED diódach obrovský vplyv práve teplo vyžiarené z diódy. Preto treba dbať na dostatočný odvod tepla z čipu do okolitého prostredia. Chladenie pri LED pásoch môžu zabezpečiť LED profily, ktoré splnia aj želaný dekoračný účel, i prispejú k dobrému chladeniu LED.

Efektivita smeru svetla

Výhodou je i spôsob vyžarovanie LED, pri ktorom je svetelný lúč úzko smerovaný. Pri vhodnom rozmiestnení a nasmerovaní LED, optiky a poprípade i reflexných plôch vieme s takýmto spôsobom dosiahnuť oveľa väčšiu účinnosť svietidiel ako pri inej technológii, kde sa nám svetlo vo väčšine prípadov šíri všetkými smermi (čím sa zbytočne míňa účinku).

Rýchlosť

Majú veľmi rýchly štart (iba niekoľko milisekúnd), čo sa nedá povedať o žiarivkách a výbojkových svetelných zdrojoch, ktoré sú navyše veľmi háklivé na časté zapínanie a vypínanie.

U diódy nemá spínanie žiadny vplyv na životnosť. Sú teda priam predurčené do rôznych senzorových aplikácií (pohybové senzory, súmrakové spínanie, atď.).

Stmievanie

Diódy je možné stmievať v podstate od 0 až do 100% ich svietivosti s použitím vhodného regulátora. Pri klasických žiarivkách a výbojkách je potrebné použiť dosť nákladné elektronické predradníky.

Ekológia

Sú veľmi šetrné k životnému prostrediu svojou hospodárnosťou i tým, že neobsahujú žiadne toxické látky.